Bierzmowanie może przyjąć, osoba wierząca, ochrzczona, praktykująca systematycznie wiarę (coniedzielna Msza święta, spowiedź, Komunia święta, codzienna modlitwa, uczestniczenie w życiu Kościoła), żyjąca w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorąca udział w spotkaniach oraz nabożeństwach przygotowujących do udzielenia tego Sakramentu. Brak któregokolwiek z tych warunków powoduje odłożenie przyjęcia Sakramentu do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

Kandydat do bierzmowania przyjmuje następujące obowiązki i zasady:

1. Systematyczny i zaangażowany udział w szkolnej katechezie. Niestosowne zachowania podczas szkolnej katechezy świadczą o nieodpowiednim stopniu dojrzałości do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

2. Świadectwo chrześcijańskiego życia. Dotyczy to nie tylko Parafii, ale także rodziny, szkoły i innych miejsc. Brak właściwego świadectwa życia oznacza przełożenie przygotowania na kolejne lata.

3. Systematyczny i zaangażowany udział w spotkaniach dla kandydatów. Możliwa jest tylko dwukrotna nieobecność na spotkaniach. Ewentualne poważne nieobecności należy usprawiedliwiać u prowadzącego spotkania.

4. Kandydat zachowujący się nieodpowiednio na spotkaniu (np.: rozmowy, śmiechy, przepychania, przeszkadzanie innym, niewykonywanie poleceń prowadzącego) może zostać wyproszony. Sytuacja taka może wiązać się również z usunięciem z kursu przygotowującego do Sakramentu Bierzmowania.

5. Kandydat powinien wykazać się znajomością wiedzy katechizmowej, pacierza oraz wiedzą na temat bierzmowani.

 

SPOSÓB
FORMACJI

ILOŚĆ / SPOSÓB ZALICZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH

Spotkania
formacyjne

Około 10 spotkań w każdym roku formacyjnym

Udział w niedzielnej 
i świątecznej Mszy św.

Każdy kandydat zobowiązany jest do uczestniczenia w coniedzielnej Mszy św. Najlepiej uczestniczyć w parafii w Michałowicach, aby nie było wątpliwości czy ten obowiązek jest spełniony.

Sakrament pokuty

Każdy kandydat zobowiązany jest do comiesięcznej Spowiedzi św. w Pierwsze Piątki Miesiąca oraz do przyjęcia Komunii św. w tym dniu.

Udział w nabożeństwach
różańcowych

Min. 5 razy w roku

Udział w Roratach

Min. 5 razy w roku

Udział w piątkowych

Drogach Krzyżowych

Min. 3 razy w roku

Udział w Rekolekcjach Wielkopostnych

Według grafiku ustalonego przez rekolekcjonistę

Udział w Nabożeństwie Gorzkich Żali

Min. 3 razy

Udział w Nabożeństwach
Majowych

Min. 5 razy w roku

Pytania katechizmowe

Zaliczenie w drugim roku przygotowania przygotowanych przez prowadzącego pytań do bierzmowania.